Zmiany w SIPSI i w delegowaniu pracowników do Francji

Uwaga zmiany w SIPSI i we francuskim prawie pracy dot. delegowania pracowników do Francji oraz w formalnościach.

CO SIĘ ZMIENIA:

Dekret z dnia 17 marca 2023 r. zmienia swoją treść, usuwając z tej deklaracji następujące odniesienia (KK, art. R. 1263-3, R. 1263-4 i R. 1263-6):

  • charakter niebezpiecznego sprzętu lub procesów pracy używanych przez pracowników delegowanych;
  •  datę podpisania umowy o pracę każdego z delegowanych pracowników;
  • godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz godziny i okresy odpoczynku pracowników delegowanych;
  •  warunki, na jakich pracodawca będzie pokrywał koszty podróży, wyżywienia i, w stosownych przypadkach, zakwaterowania.

Pracodawca nie będzie już zobowiązany do przekazywania tych informacji w terminie określonym w rozporządzeniu i nie później niż do 1 lipca 2023 r. Zmiany dotyczą wykazu dokumentów które powinny być przechowywane w zakładzie pracy i udostępniane inspekcji pracy.  Dotyczy to pracodawcy mającego siedzibę za granicą delegującego pracownika do Francji, w rozumieniu art. R. 1263-1 Kodeksu pracy. Obowiązywać będzie od dnia określonego w rozporządzeniu i nie później niż od dnia 1 lipca 2023 r., nie pojawi się już …:

  •   jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego prawo właściwe dla umowy wiążącej pracodawcę i wykonawcę mającego siedzibę lub wykonującego zawód na terytorium kraju;
  •  każdy dokument potwierdzający liczbę zawartych umów oraz wysokość obrotu osiągniętego przez pracodawcę w państwie, w którym ma on siedzibę, oraz na terytorium kraju.
CO SIĘ NIE ZMIENIA:

Rozporządzenie z 17 marca 2023 r. modyfikuje treść uprzedniego oświadczenia o delegowaniu oraz ogranicza wykaz dokumentów, które należy przechowywać w zakładzie pracy i udostępniać inspekcji pracy. Data wejścia w życie tych zmian zostanie określona w rozporządzeniu.

Każdy pracodawca mający siedzibę poza Francją, który zamierza delegować pracowników w celu świadczenia usługi na terytorium Francji, musi złożyć wcześniejszą deklarację delegowania. Wysylana jest do inspekcji pracy w miejscu świadczenia usługi (Por. art. L. 1262-1 , R. 1263-1 i R. 1263-3 ). Oświadczenie to należy złożyć w odniesieniu do każdej usługi za pośrednictwem platformy “SIPSI”.

Uwaga: formalność ta obowiązuje w ramach umowy o świadczenie usług, ale także w ramach oddelegowania wewnątrz przedsiębiorstwa lub grupy, lub oddelegowania przez firmę pracy tymczasowej.

Ponadto, artykuł R. 8115-1 integruje, od 19 marca 2023 (dzień po publikacji rozporządzenia z 17 marca), stosowanie sankcji administracyjnej w przypadku, gdy inspektor pracy stwierdzi naruszenie obowiązku wydania świadectwa . Inspektor pracy może zgłosić to naruszenie do DREETS w celu podjęcia decyzji o nałożeniu administracyjnej sankcji pieniężnej (Kodeks pracy, art. R. 8115-1).

Uwaga: sankcja za niedopełnienie tej formalności wynosi maksymalnie 4.000 euro na pracownika w ramach limitu 500.000 euro.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *